Zemljanka: Útulný domov našich předků?

Zemljanka

Zemljanka: Obydlí našich předků

Zemljanka, příbytek spjatý s životem našich předků, evokuje představu jednoduchého, skromného obydlí, které poskytovalo útočiště před nepřízní počasí a nájezdy nepřátel. Tento druh obydlí, hluboce zakořeněný v historii lidstva, nacházel uplatnění napříč různými kulturami a kontinenty. Základním principem zemljanky bylo využití tepelněizolačních vlastností země. Do země vyhloubená jáma, často zpevněná dřevem či kameny, tvořila hlavní obytný prostor. Střechu, která sahala až k úrovni terénu, pokrývaly materiály dostupné v dané lokalitě – tráva, rákos, kůže či hlína. Vstup do zemljanky, obvykle orientovaný na jih pro maximální využití slunečního svitu, chránil závěs z hrubé tkaniny. Život v zemljance byl neoddělitelně spjat s přírodou a jejími rytmy. Obyvatelé se živili lovem, sběrem plodů a později i primitivním zemědělstvím. Zemljanka jim poskytovala útočiště, teplo a pocit bezpečí v proměnlivém a často nehostinném světě.

Typy zemljanek a jejich využití

Zemljanka, jeden z nejstarších typů lidských obydlí, sloužila jako útočiště po tisíciletí. Její podoba se lišila v závislosti na geografických podmínkách, dostupných materiálech a kulturních zvyklostech. Rozlišujeme několik základních typů zemljanek. Nejjednodušší typ, zemní jáma, poskytoval pouze základní ochranu před nepřízní počasí. Často sloužil jako dočasné přístřeší pro lovce a sběrače. Propůjčoval ho prostor částečně zahloubený do země a překrytý rohožemi, kůžemi nebo chrastím. Složitějším typem byla zemljanka s roubenou konstrukcí. Stěny tvořily kůly zapuštěné do země a propletené proutím, které se následně omítalo hlínou. Tento typ obydlí poskytoval lepší tepelnou izolaci a byl využíván pro trvalejší osídlení. Další variantou byla zemljanka s kamennou podezdívkou, která zvyšovala odolnost proti vlhkosti a erozi. Střecha, často sedlová, se pokrývala slámou, rákosím nebo dřevěnými šindeli. Zemljanky se stavěly v nejrůznějších tvarech a velikostech. Mohly být kruhové, oválné, čtvercové i obdélníkové. Využití zemljanek bylo široké. Sloužily jako trvalé i dočasné obydlí, úkryty, sklady potravin a v neposlední řadě i jako kultovní místa.

Vlastnosť Zemljanka Moderný dom
Materiál stien Zemina, drevo Tehly, betón, drevo
Izolácia Prirodzená izolácia zeminou Tepelná izolácia (polystyrén, minerálna vlna)
Výstavba Náročná na prácu, jednoduché nástroje Špecializovaná práca, ťažké stroje

Výhody a nevýhody zemljanek

Zemljanka, tradiční forma obydlí hluboce spjatá s přírodou, nabízí zajímavou alternativu k modernímu bydlení. Mezi její nesporné výhody patří především vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Zemina slouží jako přirozený izolant, který v zimě udržuje teplo a v létě příjemný chládek. Obyvatelé zemljanek tak šetří nemalé finanční prostředky za energie. Další výhodou je bezesporu nízká cena výstavby. Zemljanka nevyžaduje nákladné stavební materiály ani složité technologie. Postavit si ji zvládne s trochou šikovnosti každý. Navíc je zemljanka odolná vůči povětrnostním vlivům, jako je vítr, déšť nebo sníh. Na druhou stranu, zemljanka s sebou přináší i jisté nevýhody. Jednou z nich je omezený prostor a absence denního světla. Vzhledem k tomu, že je zemljanka z velké části zapuštěna do země, je nutné počítat s menší obytnou plochou a s instalací umělého osvětlení. Další nevýhodou může být vlhkost. Pokud není zemljanka správně odizolována, může docházet k pronikání vlhkosti ze země, což může vést k tvorbě plísní a zhoršení kvality ovzduší.

Stavba zemljanky krok za krokem

Zemljanky, jeden z nejstarších typů lidských obydlí, poskytovaly našim předkům útočiště před nepřízní počasí a dravou zvěří. Princip stavby zemljanky spočívá v využití tepelněizolačních vlastností země. Hloubíme jámu, obvykle obdélníkového nebo kruhového půdorysu, do hloubky 1 až 2 metrů. Dno jámy pečlivě udusáme a vysypeme vrstvou štěrku nebo písku pro lepší odvod vody. Na stěny jámy pak stavíme konstrukci z dostupného materiálu, ať už se jedná o dřevo, kámen nebo jejich kombinaci. Důležité je zajistit stabilitu stěn, aby se nebortily. Vnitřní prostor zemljanky můžeme rozdělit na jednotlivé místnosti dle potřeby. Střechu zemljanky tvoří trámy, na které pokládáme vrstvu proutí, slámy nebo rákosu. Celou střechu pak zasypáváme silnou vrstvou hlíny, která slouží jako izolace a chrání interiér před deštěm a chladem.

Zemljanky, skromné příbytky vyhloubené v zemi, nám připomínají, že domov nemusí být honosný, aby poskytl útočiště a teplo.

Anežka Novotná

Zemljanky v historii a kultuře

Zemljanky, částečně zahloubené do země, představují jeden z nejstarších typů lidských obydlí. Archeologické nálezy dokládají jejich existenci již od paleolitu, kdy sloužily jako úkryt před nepřízní počasí a predátory. Tento druh obydlí se vyskytoval napříč různými kulturami a kontinenty, od Evropy přes Asii až po Ameriku. Zemljanky se stavěly z dostupných materiálů, jako bylo dřevo, kámen, hlína či kůže. Jejich konstrukce se lišila v závislosti na klimatických podmínkách a dostupných zdrojích. V chladnějších oblastech se zemljanky budovaly s hlubšími základy a silnějšími stnami, zatímco v teplejších oblastech postačovaly jednodušší stavby. Ačkoliv se s rozvojem technologií a architektury zemljanky postupně vytratily z běžného života, jejich odkaz přetrvává v podobě sklepů, vinných sklípků a dalších podzemních staveb. Zemljanky sehrály v historii lidstva významnou roli a dodnes nám připomínají vynalézavost a přizpůsobivost našich předků.

Zemljanky v moderní době

Ačkoliv se může zdát, že zemljanky patří minulosti, nacházejí si své místo i v moderní době. Zemljanky, jakožto druh obydlí zapuštěného do země, nabízejí řadu výhod, které oslovují i současné stavitele a zájemce o alternativní bydlení. Mezi hlavní lákadla patří především jejich energetická nenáročnost. Díky zemnímu obklopení dochází k přirozené tepelné izolaci, což v praxi znamená nižší náklady na vytápění v zimě a příjemný chládek v létě. Zemljanky také lépe odolávají nepříznivým povětrnostním podmínkám, jako jsou silný vítr či krupobití. V neposlední řadě skýtají svým obyvatelům nezvyklý pocit soukromí a spojení s přírodou. Moderní zemljanky tak mnohdy kombinují tradiční stavební postupy s moderními technologiemi a materiály, čímž vznikají komfortní a ekologické domy.

Inspirace pro stavbu zemljanky

Zemljanky, tradiční obydlí našich předků, fascinují svou jednoduchostí a důmyslností. Využívaly zemní valy a hlínu jako přirozenou izolaci, čímž poskytovaly svým obyvatelům ochranu před nepřízní počasí i v těch nejnáročnějších podmínkách. Ačkoliv se dnes zemljanky staví spíše jako turistické atrakce či experimentální stavby, jejich principy a estetika stále inspirují architekty a stavitele po celém světě. Moderní interpretace zemljanek se vyznačují ekologickým přístupem, energetickou úsporností a harmonickým začleněním do okolní krajiny.

Publikováno: 28. 11. 2024

Kategorie: bydlení