Založeno: Příběhy firem, které změnily svět
Význam founded v kontextu
Anglické slovo „founded“ se v českém kontextu nejčastěji překládá jako „založeno“. Toto slovo se používá k popisu okamžiku, kdy něco vzniklo, obzvláště pokud se jedná o instituci, organizaci nebo společnost.
Například, když mluvíme o založení firmy, můžeme říct: „Tato firma byla založena v roce 1995.“ Stejně tak můžeme použít slovo „založeno“ k popisu vzniku školy, muzea, nadace a dalších podobných subjektů.
Všimněte si, že ačkoliv se „založeno“ používá nejčastěji, existují i jiné vhodné překlady slova „founded“ v závislosti na kontextu. Někdy může být vhodnější použít slova jako „ustanoveno“, „zřízeno“ nebo „vytvořeno“. Výběr správného překladu závisí na konkrétní situaci a na tom, co chceme zdůraznit.
Historie a původ slova
Anglický výraz pro "založeno" je "founded". Toto slovo má hluboké kořeny v historii a jeho etymologie nás zavede až do staré angličtiny. Slovo "founded" pochází ze staroanglického slovesa "fundian", které znamenalo "položit základy" nebo "založit". Toto sloveso je zase odvozeno od podstatného jména "fundament", které označuje základnu nebo oporu stavby. Již v těchto starých jazycích se tedy jasně ukazuje spojitost mezi pojmy "založení" a "základ", která se odráží i v moderní angličtině. Použití slova "founded" se neomezuje pouze na popis vzniku institucí či staveb. Můžeme ho použít i v přeneseném významu, například když mluvíme o založení rodiny nebo o myšlence, která je založena na určitých principech.
Použití v obchodní sféře
V oblasti obchodu a podnikání se anglické slovo „founded“ a jeho ekvivalenty používají v mnoha kontextech. Slouží k popisu vzniku firem, organizací a dalších subjektů. Často se uvádí s rokem založení, čímž se zdůrazňuje historie a tradice daného subjektu. Například „founded in 1995“ ukazuje na dlouhou působnost a zkušenosti firmy na trhu.
Dále se „founded“ používá i v souvislosti s nadacemi a nadačními fondy, kde vyjadřuje akt založení s cílem podpory určité oblasti, například „founded to support education“. V neposlední řadě se s tímto slovem setkáváme i u obchodních strategií a modelů, které jsou „founded on“ – tedy založeny na – určitých principech a hodnotách. To zdůrazňuje jejich stabilitu a promyšlenost. Všechny tyto příklady demonstrují, jak důležité je slovo „founded“ pro vyjádření pevného základu, historie a důvěryhodnosti v obchodním světě.
Founded vs. established
V českém jazyce se pro vyjádření vzniku něčeho, například firmy, organizace nebo instituce, používají nejčastěji slovesa „založit“ a „ustavit“. Zatímco „založit“ se používá spíše pro fyzické založení, tedy vybudování něčeho nového, „ustavit“ se používá spíše pro formální založení, tedy pro ustanovení pravidel, stanov a struktury.
Termín | Jazyk | Překlad |
---|---|---|
The founded | Angličtina | Založeno |
Established | Angličtina | Založeno |
V angličtině se pro vyjádření vzniku něčeho používají slovesa „to found“ a „to establish“. Podobně jako v češtině, „to found“ se používá spíše pro fyzické založení, zatímco „to establish“ se používá spíše pro formální založení.
Při překladu z angličtiny do češtiny je tedy důležité rozlišovat mezi „founded“ a „established“ a zvolit odpovídající české sloveso. Například věta „The company was founded in 1995“ by se dala přeložit jako „Společnost byla založena v roce 1995“, zatímco věta „The organization was established in 2001“ by se dala přeložit jako „Organizace byla ustavena v roce 2001“.
Při výběru správného českého ekvivalentu je důležité zohlednit kontext a význam věty. Někdy může být vhodné použít i jiné české sloveso, například „vytvořit“, „zřídit“ nebo „ustanovit“.
Překlad founded do češtiny
Anglický výraz „founded“ se do češtiny překládá v závislosti na kontextu. Nejčastěji se používá sloveso založit, které se hodí pro založení organizace, firmy, instituce, ale i pro založení rodiny. Můžeme tedy říci „Společnost byla založena v roce 1995“ nebo „Manželé založili rodinu po deseti letech vztahu“.
Kromě „založit“ se ale dají použít i jiná slova, která lépe vystihují specifický význam v daném kontextu. Například pro založení státu nebo říše se hodí spíše sloveso ustavit nebo vytvořit. Pro založení uměleckého díla, jako je například socha nebo obraz, se zase hodí sloveso zhotovit.
Při překladu je tedy důležité zvážit kontext a vybrat to nejvhodnější české slovo, které nejlépe vystihuje význam anglického „founded“.
Typické fráze s founded
Anglický výraz „founded“ se používá k popisu založení něčeho, typicky organizace, společnosti nebo instituce. V českém jazyce existuje několik ekvivalentů, které se liší mírou formálnosti a kontextem použití.
Mezi nejběžnější patří sloveso „založit“, které se hodí pro většinu situací. Například: „Společnost byla založena v roce 1995.“ Další možností je „ustavit“, které se používá spíše pro formálnější kontexty, jako je založení instituce nebo organizace: „Ústav byl ustaven na základě vládního nařízení.“
V některých případech se dá použít i sloveso „vytvořit“, například: „Skupina byla vytvořena s cílem chránit životní prostředí.“ Pro méně formální kontexty se hodí i fráze „vzniknout“ nebo „dat vzniknout“: „Kapela vznikla na střední škole.“
Při překladu je důležité zvážit kontext a zvolit nejvhodnější český ekvivalent, aby byl text srozumitelný a stylisticky vyvážený.
Kdy bylo něco založeno, není důležité. Důležité je, co se od té doby událo.
Radomír Dvořák
Zajímavosti o slově founded
Anglický výraz „founded“ v překladu znamená „založeno“ a používá se k označení data vzniku něčeho, například instituce, společnosti nebo organizace. Slovo „founded“ pochází z latinského „fundare“, což znamená „základ“ nebo „založit“. V angličtině se používá v oficiálních dokumentech, na webových stránkách a v dalších textech, kde je potřeba uvést datum založení. V češtině se pro vyjádření stejného významu používá slovo „založeno“, které má stejný původ jako anglické „founded“. Obě slova vyjadřují důležitý moment vzniku a historie dané entity. Při překladu z angličtiny do češtiny je důležité dbát na správné použití slova „založeno“ a jeho skloňování.
Publikováno: 26. 10. 2024
Kategorie: podnikání